30€ mesačne za prevádzku domu. Aj takto sa dá bývať v drevostavbe.

Úsporný montovaný dom

Tentoraz sme vyspovedali pán Dávida, ktorý býva v atypickej drevostavbe od Decembra 2012. Z výdavkov za elektrinu trojčlennej domácnosti Vám vypadnú oči – 750 Kč mesačne (cca 30€). Že to nie je možné? S malými a nie príliš nákladnými úpravami sa to dá. Ako sa to pánovi Dávidovi s rodinou podarilo ?

Dobrý deň Dávid, prezraďte nám prosím, v akom dome od RD Rýmařov bývate a aký je dom veľký?

V roku 2012 som si vytvoril štúdiu atypického domu, ktorý nevychádza zo žiadneho modelu RD Rýmařov. Dom som projektoval tak, aby presne sadol na pozemok, ktorý som už vlastnil. Samotná realizácia domu prebehla v novembri 2012. Za mesiac sme sa s priateľkou Pavlou nasťahovali do nového domčeka so zastavanou plochou 74,5 m2 + garáž. Podlahová plocha prízemia je 60 m2, podkrovie 59 m2 a garáže potom 36 m2. O dva roky sa nám narodila dcéra Sofia a už sme boli traja. Na nedostatok miesta sa rozhodne nemôžeme sťažovať.

Výstavba základov domu v auguste 2012

Všetkých, ktorí plánujú nové bývanie, väčšinou zaujíma najviac spotreba energie. Poďme sa pozrieť na to, aké sú výdavky za bývanie celej Vašej rodiny.

Keďže bývame v horách s nadmorskou výškou 700 m, je tu na dennom poriadku chladné počasie. Topíme 10 mesiacov v roku! Napriek tomu, naše mesačné zálohy na elektrinu činia len 750 Kč. Kúrenie v dome je totiž kombinované – elektrokotol je prepojený s akumulačnou nádržou, solárnymi panelmi a krbom s výmenníkom. V miestnostiach máme klasické radiátory. Dá sa povedať, že zatiaľ celý dom vykurujeme prevažne krbom. Mysleli sme ale aj na budúcnosť, až sa nám nebude chcieť alebo nebudeme mať sily na pripravovanie dreva na kúrenie. Elektrokotla som sa nebál. Veď drevostavba je perfektne zateplená a tepelné straty sú preto minimálne.

Realizácia domu

750 Kč mesačne je skutočne málo za bývanie v tak veľkom dome. Ako riešite ohrev úžitkovej vody?

Teplú úžitkovú vodu ohrievajú cez slnečné dni solárne panely a v chladnom období stačí zakúriť v krbe a vodu ohreje horná špirála v nádrži za 30 minút. Krb využívam na všetkých frontoch – na vykurovanie aj ohrev vody. Elektrina tak spína minimálne. Pokiaľ je teplé počasie, ale bez slniečka, tak nie je nič jednoduchšie ako úžitkovú vodu ohriať pomocou vykurovacej elektrickej špirály, ktorá je umiestnená v akumulačnej nádrži.

Má taký systém vykurovania a ohrevu vody nejaké nevýhody?

To viete, že by sa predsa len niečo našlo… Nevýhodou kúrenia krbom je kolísavá teplota v dome. Pokiaľ je tepla v krbe prebytok, tak je potrebné teplo niekam pustiť. Ja prebytočné teplo smerujem do kúpeľní a na chodbu. Normálne sa snažíme mať v dome teplotu do 24 °C, v spálni potom menej. Výnimkou sú kúpeľne, tam máme cca 26 °C.

Stavba krbu v montovanom dome

Hovorili ste, že veľa kúrite v krbe. Ako je to s drevom? Beriete prácu s ním alebo jeho uskladňovanie ako niečo obmedzujúce?

To určite nie. Zatiaľ mám sily dosť a s prípravou dreva na zimu si hravo poradím. Vlastne toľko dreva ani neprekúrime – max. 6 kubíkov za celú sezónu. Na skladovanie mi stačí priestor asi 3×2 m, zatiaľ ho mám v garáži

Ak máte záujem o návštevu tejto drevostavby, kontaktujte nás:

Ing.arch. Alena Vechterová
+421 949 70 80 71

Pozrite si ďalšie montované domy …