Dom z OSB? Nie!

Prečo nepoužívame na steny sádrokartón a OSB dosky?

Použitie sadrokartónových dosiek v interiéroch už úplne zdomácnelo a jeho výhody sú všeobecne známe a využívané. Sú však požiadavky na konštrukcie stien, stropov a podláh, ako je vyššia pevnosť, vyššia statická zaťažiteľnosť, vyššia požiarna odolnosť alebo zvuková izolácia, ktoré sadrokartón nedokáže jednoducho splniť alebo ich plní len s ďalšími náročnými úpravami a doplnením pevnejšej OSB dosky.

Tá je však zvyčajne horľavá a lepená neprírodnými pojivami. Takéto riešenie je aj komplikovanejšie – to znamená náchylnejšie na väčšiu chybovosť a postup pri montáži. Využíva sa však, pretože je to lacné.

Aký materiál na stavbu montovaného domu zvoliť?

Riešením je fermacell

Našťastie existujú kvalitnejšie – sadrovláknité stavebné dosky fermacell, používané v Európe viac ako 40 rokov. A významnou oblasťou využitia všetkých výhod materiálov fermacell sú práve drevostavby. Pozrime sa na ich výhody.

Kompatibilita so životným prostredím

Výroba sadrovláknitých produktov fermacell je zameraná na šetrné zaobchádzanie so zdrojmi. Fermacell nielen „čisto“ vyrába, ale „čisté“ produkty aj ponúka: k výrobe sa používajú výhradne prírodné materiály – za vysokého tlaku sa z recyklovaného papiera, sadry a vody lisujú stavebné sadrovláknité dosky s neutrálnou vôňou.

Sadrovláknité dosky fermacell vedia prijímať prebytočnú vlhkosť a vydávať ju do suchého vzduchu v priestore. Vyvážený pomer tepelnej izolácie a akumulácie tepla zabezpečuje príjemné a zdravé prostredie v rodinnom dome.

Vysoká stabilita, pevnosť a odolnosť sadrovláknitých dosiek

O únosnosti stien s doskami fermacell vypovedá aj fakt, že doska znesie záťaž 50 kg na hmoždinku! A pre porovnanie odolnosti voči nárazu – jedna doska fermacell hrúbky 12,5 mm je pevnejšia než dve odolné protipožiarne 12,5 mm hrubé sadrokartónové dosky so sklenými vláknami! To všetko pri nízkej hmotnosti týchto dosiek.

Optimálna protihluková ochrana

Výborné vlastnosti sadrovláknitých dosiek fermacell sú dané ich homogenitou – vlákna v zmesi papiera a sadry vytvárajú pevnú väzbu, obdobne ako tvoria u železobetónu armovacie prúty. Suché konštrukcie s týmito doskami majú výborné akustické vlastnosti aj vďaka inteligentnej kombinácii materiálov a skladbe konštrukcie, montované steny s doskami fermacell majú vyššie hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti než s bežnými sadrokartónovými doskami.

Spoľahlivá protipožiarna ochrana

Zdrojom mimoriadne dobrých protipožiarnych parametrov sadrovláknitých systémov je nielen ich vysoká objemová hmotnosť, ale aj ucelený systém skladieb konštrukcií. Sadrovláknité dosky a systémy fermacell majú zaradenie triedy reakcie na oheň A2, to znamená, že patria medzi nehorľavé materiály. Pre najnáročnejšie aplikácie sú v ponuke aj dosky fermacell Firepanel A1, ktoré patria k najvyššej európskej triede stavebných materiálov A1. Konštrukcie opláštené doskami fermacell dosahujú požiarnej odolnosti od 15 do 120 min.

Bezpečné a overené riešenia

Fermacell nie je len značkou produktov so špičkovými vlastnosti. Je to vždy aj symbol istoty a bezpečnosti pre zákazníkov. Certifikáty tuzemských i európskych skúšobní, ktoré sú záujemcom plne k dispozícii, ukazujú, ako sadrovláknité dosky a systémy fermacell plnia najnáročnejšie limity v oblasti kvality, ohľaduplnosti k životnému prostrediu, zdraviu spotrebiteľov, pevnosti, požiarnej bezpečnosti či protihlukovej ochrany.

Spoločnosť Fermacell je najväčším výrobcom sadrovláknitých materiálov v Európe a RD Rýmařov patrí už desať rokov medzi jeho najvýznamnejších zákazníkov. Materiály Fermacell nájdete u domov RD Rýmařov na stenách, priečkach aj podlahách.

Sádrovláknité dosky fermacell majú v súčasných drevostavbách široké uplatnenie a podpore celého segmentu drevostavieb venuje spoločnosť Fermacell na slovenskom trhu významnú a dlhodobú podporu. Okrem iného je hlavným partnerom Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD SR).

[cl-review quote=“ Steny a konštrukcie domov z Rýmařova s fermacellom majú preukázateľne lepšie vlastnosti ako porovnateľné steny z tehál, sadrokartónu alebo iných materiálov. Sú overené a sú riešené jedným typom dosky bez komplikácií a hrozby nevhodnej voľby. Navyše za nimi vždy stojí náš individuálny servis Z toho ťaží RD Rýmařov a jeho klienti nielen u „bežných“ rodinných domov, ale aj unikátnych a rozsahom veľkých realizácií. RD Rýmařov je tuzemským lídrom v oblasti viacpodlažných drevostavieb bytových domov, a úspešne sa etabloval aj na nemeckom a rakúskom trhu.“ author=“Ing. Miloš Kincel“ occupation=“fermacell Slovensko“ type=“quote“ layout=“clean“]

Viac informácií o doskách Fermacell a zdroj článku: www.fermacell.sk

Kam ďalej?

null

Materiály montovaného domu

Dokonale vysušené drevo, sádrovláknité dosky a izolácia

null

Steny našich domov

Aké typy stien sú v našich drevodomoch?

null

Konštrukcia drevodomu

Steny, priečky, podlahy, stropy a strecha? Čo ešte tvorí dom?

null

Certifikáty

Máme Európsky certifikát. Aké ešte potvrdenia kvality máme?

null

Ekologické a ekonomické

Zdravé montované domy. Myslíte, že stena nášho domu sa môže jesť?

null

Výhody drevostavby

Prečo si postaviť modernú drevostavbu a nie OSB dom?