Drevo je nenahraditeľné

Výborne izoluje, má schopnosť regulovať vlhkosť a udržať príjemnú klímu.

Drevo je ekologický a obnoviteľný materiál. Rodí sa v prírode a zaniká bez negatívnych dôsledkov.

Drevo je základnou surovinou, ktorú naši predkovia využívali na stavbu obydlí už pred mnohými tisíckami rokov. Dobre vedeli, aký užitočný materiál drevo je. Bolo ho dostatok, ľahko sa spracovávalo a chránilo ich pred dažďom aj mrazom.

Tak trochu sme na to ale zabudli a radšej dnes staviame z prefabrikovaných tvárnic a tehál. Vraj majú dlhšiu životnosť. Ak ste videli tehlu, alebo pórobetón na ktoré voľne pôsobia poveternostné vplyvy, ťažko prežijú viac ako 2 roky. Pri dažďoch nasiaknu vodou, tá začiatkom zimy namrzne a mráz ich rozpraská. Toto sa zopakuje niekoľkokrát a pôvodne tvrdé a pevné materiály nemajú veru dlhú živostnosť.

Drevený hranol vydrží aj v takýchto nepriaznivých podmienkach viac. Ale to len na zamyslenie, pretože ľudia viac dôverujú krehkej tehle ako poriadnemu drevu. Všetky stavebné materiály, rovnako ako stavebné drevo, sú chránené v dome konštrukčne – preto na ne nepôsobia poveternostné vplyvy a vydržia tak oveľa viac. Ak vám dom postaví odborník, pokojne vydrží aj viac ako 100 rokov.

Drevo je naša láska. Tu u nás, v Jeseníkoch, sme drevom obklopení a veľmi dobre vieme, ako s ním hospodáriť.

Spracovanie dreva na stavebné materiály je ekologicky nenáročné a jeho likvidácia nezaťažuje životné prostredie. Navyše pomáha udržiavať rovnováhu CO2 v ovzduší.

Aké sú konštrukčné výhody dreva pre drevostavby?

Je výborný tepelný izolant, má schopnosť regulovať vlhkosť, pohlcovať škodlivé látky a schopnosť udržať príjemnú klímu. Drevo je odolné voči pôsobeniu kyselín a solí a pri správnom spôsobe použitia má vysokú živostnosť. Drevo má vynikajúce fyzikálno-mechanické vlastnosti, jeho pomer hmotnosti k pevnostným vlastnostiam je jedinečný a preto patrí medzi najstaršie a človekom najviac využívané stavebné materiály.

Drevo je príjemné na dotyk, pekne vonia a je estetické. Vďaka svojmu zloženiu – celulóza, lignín, živice, aromatické oleje – má priaznivý vplyv na imunitný systém ľudského organizmu a zatiaľ sa ho nepodarilo nahradiť žiadnym podobným materiálom.

Drevo má schopnosť regulovať vlhkosť v dome, je výborným konštrukčným materiálom a je ekologické. Okrem toho, že je recyklovateľné, má vďaka pohlcovaniu CO2 a tvorbe kyslíka pri raste zápornú bilanciu tvorby emisií.

Uvedomením si všetkých týchto výhod je návrat k drevu, ako stavebnému a konštrukčnému materiálu, prirodzený. Drevo je základom moderných montovaných domov na báze dreva, ktorých popularita v poslednej dobe našťastie narastá aj u nás.

Drevo je v našich domovoch naozaj nenahraditeľné. Je príjemné, keď sa ho dotýkate, pekne vonia a dobre vyzerá.

Okrem stavebných prvkov domu využívame drevo na nábytok, dvere, okná, schody, podlahy, obklady v interiéri aj exteriéri, terasy, pergoly, zábradlia, ploty, záhradný a detský nábytok, sauny či drobné úžitkové predmety a hračky. Prečo?

Ako hospodárime s drevom a odkiaľ je naše drevo?

Drevo v našich domoch má označenie PEFC, ktoré garantuje, že pochádza zo zdrojov obhospodárovaných trvalo udržateľným spôsobom. Okrem dodržiavania stanovených požiadaviek sa snažíme správať zodpovedne a v našich lesoch dobre hospodáriť. Ročne vypestujeme a zasadíme takmer 1 milión sadeníc. Aby aj za 100 rokov mohli stromy dať našim domom dušu. Strom nám slúži počas celého života – najskôr svojim rastom produkuje kyslík a zachytáva CO2 v ovzduší.

Stromy nám slúžia aj po ich vyťažení. Zhruba 110 ročný strom putuje do našej píly KATR. Tu nielen režeme a sušíme konštrukčné drevo pre naše domy (23% pre výrobu), ale využijeme naozaj každú triesku: 10% je kôra na výrobu substrátov, 20% slúži na výrobu textilných vláken, z 20% sa vyrobí papier, 17% využijeme na vykurovanie a z 10% – pilín, sa stanú OSB dosky.

Konštrukčné drevo pre drevostavby je špeciálne vysušené na obsah vlhkosti 15% a preto je tvarovo a rozmerovo stále, má požadované fyzikálne a technické vlastnosti a je odolné voči napadnutiu škodcov a plesní.

Takto upravené drevo je certifikované a označené číselným kódom. Ten vďaka pravidelnému testovaniu a kontrole zaručuje vhodnosť dreva pre drevostavby a môžete ho nájsť na drevených prvkoch našich domov.

Montáž domov prebieha na vopred pripravenej základovej doske. Všetky drevené prvky domu sú konštrukčne chránené, čo nám zaručuje dlhú životnosť domu. Kvalitu výroby a montáže potvrdzujeme 30-ročnou zárukou.

Drevo je už ochránené aj pri samotnej montáži stien, ktorá trvá 2 až 3 dni. V prípade dažďa rozostavaný dom zakrývame plachtou a konštrukčné prestupy vyhotovujeme až po zastrešení domu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o konštrukčnom dreve a jeho spracovaní, navštívte nás.

Kam ďalej?

null

Materiály montovaného domu

Dokonale vysušené drevo, sádrovláknité dosky a izolácia

null

Steny našich domov

Aké typy stien sú v našich drevodomoch?

null

Konštrukcia drevodomu

Steny, priečky, podlahy, stropy a strecha? Čo ešte tvorí dom?

null

Certifikáty

Máme Európsky certifikát. Aké ešte potvrdenia kvality máme?

null

Ekologické a ekonomické

Zdravé montované domy. Myslíte, že stena nášho domu sa môže jesť?

null

Výhody drevostavby

Prečo si postaviť modernú drevostavbu a nie OSB dom?