Opýtali sme sa, ako sa býva v drevostavbe KUBIS 632

Ako obstála drevostavba KUBIS 632 v záťažovom teste, ktorý mu pripravila štvorčlenná rodina? Na to sme sa spýtali majiteľov novostavby. Podľa ich vlastných slov si rodinný dom KUBIS 632 vybrali hlavne preto, že sa im páčil a mohli si ho zaobstarať za perfektnú cenu bez všelijakých doplatkov a práce navyše.
A pretože mladá rodina býva v novom domčeku už vyše roka, prezradila nám aj svoje výdavky za elektrinu, ktorú zaisťujú celý chod domu, vrátane vykurovania. A pozor – tentokrát bez krbu či krbových kachlí!

Montovaný dom KUBIS 632 pre Andreu a Martina

Dobrý deň Andrea a Martin. Hneď na úvod nám prosím prezraďte, prečo ste si vybrali rodinný dom práve od RD Rýmařov.

Keď sme kúpili pozemok, zhodli sme sa, že chceme drevostavbu. Firmu, ktorá nám dom postaví, sme vyberali pomerne dlho a vo finále sme sa rozmýšľali medzi RD Rýmařov a ešte jedným dodávateľom. Konečné rozhodnutie padlo na RD Rýmařov hlavne vďaka množstvu kladných recenzií od Vašich spokojných zákazníkov.

Detail obkladu montovaného domu

Ako by ste zhodnotili priebeh výstavby domu? Našlo by sa niečo, čo by ste dnes urobili inak?

Stavba prebiehala bez väčších problémov, partia pracovala dobre a rýchlo, fungovala vzájomná komunikácia a spolupráca. Potešila nás spolupráca s celým tímom – od projektantky až ku pracovníkom na stavbe. Jediné mínus je práve to množstvo ľudí, s ktorými sa pri stavbe musí spolupracovať, ale to je vzhľadom na veľkosť firmy a množstvo klientov asi nevyhnutné. Štandard dodávky od RD Rýmařov je myslím na veľmi dobrej úrovni. Bohužiaľ, keď sme si domček vyberali, ešte nebol v cene komín, čo už teraz je.

Koľko ste museli vedieť o stavaní, keď sa dom realizoval? Je dom na kľúč skutočne pre laikov?

Je to stavba na kľúč, takže určite pre laikov. Vyštudovala som síce stavebnú školu, odbor pozemnej stavby, a hoci je to už nejaký čas od ukončenia štúdia a moje zameranie sa ďalej uberalo úplne iným smerom, také základné veci ako je čítanie technickej dokumentácie a pod. sa nezabúda a určite sa nám to pri plánovaní stavby hodilo :). Avšak pred samotnou stavbou treba zariadiť ešte veľa nevyhnutností, ktoré sme sa učili za pochodu.

Pohľad na terasu a garáž zo zadnej strany domu

Máte dve malé deti. Ako KUBIS 632 hodnotíte z hľadiska dispozície?

Práve vďaka dispozícii u nás zvíťazil KUBIS 632 pred domom KUBIS 631, ktorý by sme museli dosť prerábať na dom podľa našich predstáv. 632 nám dispozične úplne vyhovuje. Čo sa týka veľkosti miestností, tak aj napriek menším rozmerom sú pre nás úplne dostačujúce.

Zaobstarali ste si v dome niečo navyše, čo nie je štandardnou súčasťou domu?

Už pri výbere, či murovaný dom alebo drevostavba, sme sa zhodli, že chceme drevené obloženie. Rozhodli sme sa teda pre drevodomček. Pri dizajnových úpravách sme zvolili drevené obloženie horného poschodia domu. Keby nezáležalo na financiách, chceli by sme mať dom obložený drevom celý.

Bočná strana garáže domu KUBIS 632

Všetkých, ktorí premýšľajú, či si zaobstarať novostavbu, určite zaujímajú náklady na jej prevádzku. Ako ste na tom Vy?

Za elektriku, ktorú, okrem iného, vykurujeme celý dom a ohrievame vodu, nám teraz prišlo prvé ročné zúčtovanie. Pravda, čakali sme o niečo nižšiu čiastku, ale po porovnaní s platbami za energie s predošlým bývaním (murovaný byt 75 m2, rok výstavby 2005, v exteriéri potreba elektriky nulová), sme zistili, že sme v dome oproti bytu zaplatili cca o 440€ ročne menej.

Celkom sme za elektriku zaplatili cca 1160€ (ročne). Nijako sa v prevádzke domácnosti neobmedzujeme, práčka a sušička skoro stále bežia, dosť varím, veľa kúrime, počítač beží stále. V lete vonku elektrická kosačka, filtrácia k bazénu a 2 čerpadlá.

Takže sme veľmi spokojní :-). Rozhodne svoj výber neľutujeme.

Celková spotreba za obdobie 11/2014 – 11/2015 je 10,4 MWh, teda 29 015 Kč.

Celý dom vykuruje elektrické priamotopy v kombinácii s vykurovacími rohožami v podlahe. Elektrina zároveň ohrieva úžitkovú vodu a zaisťuje celý chod domácnosti.