Drevostavby ako ekologický spôsob bývania. Za jeden dom je vysadených 200 sadeníc nových stromov.

Drevostavby sú v súčasnosti moderným a ekologickým spôsobom bývania. Vlastnosti ako pevnosť, statika, dobrá tepelná izolácia a ekologické parametre sú základom pre tento typ stavby. Najdôležitejšou ekologickou vlastnosťou je obnoviteľnosť používaných materiálov a zdrojov.

Drevo má veľa kladných funkcií. V prvom rade ide o tradičný stavebný materiál, ktorý vyhovuje konštrukčným požiadavkám stavieb a zároveň ide o obnoviteľný zdroj. Je to práve drevo, ktoré sa používa ako materiál pre stavbu tzv. nízkoenergetických resp. pasívnych domov. Napriek tomu čo všetko ponúka dnešný svet sa postupne vraciame k tomu najprirodzenejšiemu – k prírode. Drevo sa totiž dnes považuje za perspektívny prírodný obnoviteľný materiál budúcnosti.

Ekologické  je aj samotné spracovanie dreva, ktoré nespotrebuje veľa energie, čím sa do ovzdušia vypúšťa menej oxidu uhličitého naproti výrobe iných materiálov potrebných pre stavbu domu (napr. tehla, betón, oceľ a pod.). Tajomstvom tiež nie je, že pri spracovaní dreva vzniká minimálne množstvo odpadu.

Firmy, ktoré sa zaoberajú drevostavbami hľadajú udržateľnosť nielen prostredníctvom certifikácie dreva a ďalších materiálov, ale aj pri vysádzaní nových stromov. Les je totiž dôležitou zásobarňou podzemnej vody, pretože ju pomáha zadržiavať v krajine. Stromy v lese naviac vďaka fotosyntéze rozkladajú oxid uhličitý (CO2) na kyslík, ktorý púšťa späť do atmosféry a uhlík využívajú pre svoj rast. Z tohto hľadiska je dôležité, aby sa do lesa vracali nové stromy a aktívne získavali uhlík z atmosféry, čo zdvojnásobuje účinok ochrany ovzdušia.

V súčasnosti čoraz viac firiem sa aktívne pričiňuje o ochranu prírodu znížením uhlíkovej stopy, ktorú sa snažia znížiť aj vďaka vysádzaniu stromov v našich lesoch. Trvalo udržateľné hospodárenie v lese je samozrejmosťou aj pre vedenie spoločnosti RD Rýmařov. Drevo je neoddeliteľnou súčasťou tejto spoločnosti aj kvôli tomu, že jedna drevostavba potrebuje drevo z cca 20 stromov. Aby sa rovnaký počet vrátil do prírody, je nutné zasadiť 10x viac sadeníc. To znamená až 200 vysadených stromčekov na jeden dom. Spoločnosť RD Rýmařov naviac pri vysádzaní spolupracuje s profesionálmi v oblasti lesného hospodárstva –  Českou lesníckou akadémiou Trutnov.

Chcete vedieť o drevostavbách viac?

Neváhajte, čím skôr začnete, tým skôr stavebné povolenie získate!

Kontaktujte nás telefonicky, alebo si dohodnite online stretnutie. U nás získate projektovú dokumentáciu domu na stavebné povolenie v cene domu. Zvyšok vám zabezpečíme a dohliadneme na komplexnosť, aby ste mali so stavebným konaním čo najmenej starostí.

Neváhajte, stavebné úrady momentálne klientov vybavujú aj s 2-3 mesačným oneskorením. Preto začnite čo najskôr.

Navyše teraz prebieha letná akcia do konca septembra. 

Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
Fill out this field
Telefonický kontakt (nepovinné)
Fill out this field
19 + 3 = ?
Len pre overenie, či nie ste robot 😉
Enter the equation result to proceed