Ako sa býva v modernom pasívnom dome?

Kamila a David sa tešia zo svojho nového domu, ktorý stojí vo Vrbně pod Padereřem. Rodina pôvodne uvažovala nad bungalovom no vzhľadom k tomu, že nevyhovoval stavebným nariadeniam chránenej krajinnej oblasti rozhodli sa pre dvojposchodový dom DRAGON 130 EVO.

Ako sa rodina zabývala v novom modernom drevodome?

Rodina sa rozhodla pasívny drevodom  DRAGON 130 EVO umiestniť na malebný pozemok s krásnym výhľadom. Typ domu ich oslovil svojím dispozičným riešením. V súčasnosti využívajú celý dom. V seniorskom veku plánujú obývať prízemie, kde sa nachádza spálňa, kuchyňa, obývacia izba a kúpeľňa. Horné poschodie zostane k dispozícii pre návštevy, deti a vnúčatá.

Konštrukcia pasívneho domu je difúzne otvorená. Tento typ konštrukcie plní svoju funkciu nielen v zimných mesiacoch, ale aj počas leta kedy pomáha zabraňovať prehrievaniu.  

Difúzne otvorenú konštrukciu vnímam pocitovo ako zdravšiu. Samozrejme, netvrdím však, že difúzne uzatvorená konštrukcia je zlá. Vždy je to o správnom spôsobe užívania domu, najmä o správnom vetraní a kúrení.” hovorí David.

Difúzne otvorená konštrukcia bola zvolená najmä vzhľadom na otvorený strop na poschodí – izolácia z drevovlákna má o niečo lepšiu odolnosť voči prehriatiu. Zvolili sme čiernu strešnú krytinu a strecha sa tak neprehreje ani po 9-tich hodinách priameho slnečného svetla. Následne sme urobili difúzne otvorené konštrukcie všetky, keď už bola takto navrhnutá strecha.

V dome sa nachádza systém riadeného vetrania, ktorý zabezpečuje stály prísun čerstvého vzduchu. Rekuperácia vzduchu vo vetracom systéme znižuje nároky na vykurovanie, pretože ohrieva privádzaný studený čerstvý vzduch teplým odpadovým odvádzaným z domu. Aj vďaka tomu sme dosiahli parametre pasívneho domu a minimalizovali náklady na vykurovanie aj v tejto horskej studenej oblasti.

Drevodom Dragon 130 EVO

Aké sú náklady na kúrenie a ohrev vody v drevodome?

Pán David uvádza: Ročné výdaje trojčlennej rodiny za elektrinu sú 817 EUR a to ide v dome na elektrinu úplne všetko.” Spôsob vykurovania je teplovodný. Na prízemí sa nachádza podlahové kúrenie a na poschodí sú ohrievacie telesá. Zdrojom tepla je 600 I akumulačný zásobník, ktorý môže byť vykurovaný troma spôsobmi elektrickou špirálou, štyrmi solárnymi panelmi na streche, alebo krbovými kachľami. Tie isté zdroje sa využívajú aj pre ohrievanie teplej vody.

Pán David uprednostňuje vykurovanie elektrinou a krbové kachle využíva zhruba na 5%. Ako uvádza, na kúrení elektrinou mu vyhovuje pohodlnosť a najmä čistota. Pasívny dom totiž spotrebuje naozaj minimum energie – v prípade, že sušička suší prádlo, tak vyprodukované teplo / energia sú v prechodnom období dostatočné na vykúrenie domu.

Drevodom Dragon 130 EVO
Drevodom Dragon 130 EVO

KONŠTRUKCIE DOMU:
Konštrukčný systém: prefabrikovaný panel s difúzne otvorenou konštrukciou
Súčiniteľ prestupu tepla stenou 0,12 W/m2K
Celková hrúbka steny 377mm
Skladba steny:
– Fermacell 10/15 mm,
– minerálna izolácia 40 mm,
– parobrzda Fermacell Vapor 13 mm,
– rámová konštrukcia s minerálnou izoláciou 120 mm,
– Fermacell 15 mm,
– minerálna silikónová omietka TMF 180 mm.

Pozrite si ďalšie drevodomy

Moderné domy od spoločnosti Rymařov som si vybral na základe pozitívnych referencií, tradície (dĺžke pôsobenia) a rýchlosti. Dom sme mali postavený za 1 mesiac. Bol som spokojný s profesionálnym prístupom na všetkých úrovniach a širokou variabilitou pri dispozičných a materiálových úpravách, rovnako aj pri úpravách vonkajšieho a vnútorného zariadenia. Moderné domy od RD Rymařov môžem len odporúčať.
Davidspokojný majiteľ
Menu