Staviame aj teraz a zodpovedne fungujeme aj v čase opatrení proti COVID19

Sme zdraví a to je hlavné. Len dodržiavaním hygienických a bezpečnostných opatrení môžeme udržať tímy našich stavbárov aj architektov zdravé a funkčné. Ako fungujeme? Čo nám pomáha? Ako nás ovplyvní vírus a opatrenia s ním spojené? Všetko sa dozviete v tomto texte.

Ako fungujeme v čase opatrení?

Dodržiavame všetky opatrenia nariadené krízovým štábom. Nosením ochranných pomôcok a zodpovedným prístupom chránime seba aj ostatných. Neriskujeme – myslíme na budúcnosť. Potrebujeme zachovať plnú kapacitu montáží, výroby aj prípravy – projektovania, plánovania atď.

Architekti, stretnutia s klientmi, obchod.
Ako jedni z prvých sme zahájili prísnu karanténu a obmedzili stretnutia a pohyb medzi ľuďmi. Upravili sme pracovné režimy a robíme z domu. Telefonujeme, komunikujeme online.

Výroba a príprava výroby.
Plánovaný harmonogram dodržujeme, v prípade výpadku stavby v zahraničí dopĺňame domáce stavby – vďaka obrovskému záujmu 2018-2019 sme boli v sklze, tak sa ho snažíme eliminovať.

Stavba domu.
Na stavbe pracuje minimálny nutný počet ľudí. Máme ochranné pomôcky. Slovenskú čatu montáží sme doplnili o kolegov – Slovákov – pracujúcich pôvodne v ČR. Pracujeme na zabezpečení ďalšej čisto slovenskej montážnej čaty. Namiesto 2-3 domov mesačne staviame teraz 1 až 2 domy mesačne.
Áno, máme aj starosti. Sľúbené servisné zásahy meškajú, pretože partia servisu je priamo z RD Rýmařov a nemôže prísť. Riešime preplánovanie montáži bleskozvodov, pretože nám ich robila zahraničná firma. Všetky naplánované dorábky zimných fasád meškajú – musíme zabezpečiť slovenských fasádnikov – bez finálnej farby na fasáde sa však bývať dá 😉
Postupne nám vzniká malé meškanie, ktoré môže po polroku vyústiť do dvojmesačného sklzu. Ale meškajú aj stavebné povolenia a banky, takže niektorí z vás nebudú mať v plánovanom termíne podklady na zaradenie domu na výrobu a montáž. Sklz tak bude napokon pre obe strany akceptovateľný.

Staviame pod Tatrami – na stavbe je minimálny potrebný počet ľudí a dodržujeme bezpečné rozostupy 🙂

Čo nám pomáha?

Ukázalo sa, že zodpovedný prístup v čase fungovania ekonomiky bola dobrá príprava na horšie časy. Momentálne máme finančné prostriedky na fungovanie do jesene a terajšie realizácie stavieb nám umožnia fungovať aj v roku 2021. Uskomnili sme sa predtým, preto táto situácia nie je pre nás stresujúca a ohrozujúca.
Zodpovedný prístup nám rovnako pomáha udržať si existujúcich a stálych pracovníkov montáží. Aj keď je momentálne nemôžeme využiť kolegov z ČR, dali sme dohromady Slovákov z montážnych tímov a fungujeme naďalej. Áno, montážne partie nie sú zohraté, stavba trvá dlhšie, ale cieľom je udržať kvalitu aj za cenu nižšieho počtu prebiehajúcich stavieb.

Ako vyzerá aktuálny harmonogram a o koľko budú meškať stavby?

Aj vďaka spomínaným opatreniam a novinkám nám príprava (architektúra a projekty) prakticky nemeškajú. Proces brzdia skôr stavebné úrady – povolenia budú trvať o 1-2 mesiace dlhšie. Čo ale nevadí, pretože sa nám tiež vďaka opatreniam niektoré stavby posunú v harmonograme – najskôr o týždne, ale ku koncu roka predpokladáme o cca 2 mesiace.

Preto ak ste mali predbežný termín na leto a chýba vám stav.povolenie, zmluva s bankou, či základová doska, počítajte s posunom o cca 2 mesiace. Ak máte všetko pripravené a čakáte už iba na zaradenie na stavbu, sklz by mal byť minimálny, takmer žiadny.

Kontrola rovinnosti základovej dosky našim dvorným geodetom a našou architektkou Ľubicou

Ako to ovplyvní naše spoločnosti?

Veríme, že minimálne. Projekty a architektúru zvládame vypracovať takmer rovnako ako doteraz. Stretnutia robíme online a tlač zabezpečujeme buď interne, alebo objednaním. Na Slovensku máme momentálne naplánované zákazky do jesene 2020 a plánujeme ďalej. Výroba pre celú EÚ je naplánovaná na najbližšie 3 mesiace a počet zákaziek ktoré pôjdu do výroby zabezpečí jej chod na najbližší rok a pol.

Áno, trápia nás dodávky materiálu – doprava a dodávky základných materiálov fungujú na 100% Niečo trvá dlhšie ako zvyčajne, komunikácia je zložitejšia a o to viac sa musíme snažiť. Materiály, ktoré nie sú/nebudú v potrebnom termíne (napr.obklady, dlažby z Talianska) je potrebné nahradiť dostupnými výrobcami. Ale v porovnaní s inými odvetviami sú toto riešiteľné starosti.

Teraz je pre nás dôležité, aby ste Vy – naši klienti – prepadli panike a nezačali rušiť už existujúce zmluvy a zákazky. Banky našťastie oznámili seriózny prístup a so splátkami počkajú. Je pravdepodobné, že pri očakávanej kríze budú sprísňovať podmienky, ale tlak na udržanie klientov a obchod budú mať aj finančné inštitúcie, preto veríme, že ich prístup bude naďalej pozitívny.
Zatiaľ najviac paniky vzniká sledovaním denných správ (vypnutie krajiny a pod.), ale sami vidíte, že časom “dozrejú” a každý sa napokon zachová rozumne a zodpovedne. Preto treba pristupovať k nasledujúcemu obdobiu pozitívne a riešiť aktuálnu a konkrétnu situáciu.

Zaviedli sme praktické novinky

Pretože minimalizujeme stretnutia, ale komunikovať a riešiť spolu potrebujeme, zaviedli sme pravidelné online videohovory/stretnutia. Stačí osloviť kolegov podľa kontaktov a dohodneme si a technicky zabezpečíme hovor/videohovor.

Aby ste nás ľahšie zachytili, spustili sme aj Chat na stranke. Ak je niekto momentálne voľný pri PC, stav je “online” a môžete ihneď komunikovať. Ak sme všetci v teréne, môžete nám zanechať správu.

Momentálne riešime, ako budú prebiehať špecifikácie domu so vzorkami na diaľku, vieme ich pripraviť tak, aby sa dali ukazovať cez videohovory a pod. Budujeme aj zoznam partnerov / obchodov, kde sa dajú vzorky fyzicky pozrieť – v rámci iných potrebných nákupov. Zatiaľ je to obmedzené, ale keď sa postupne bude situácia uvoľňovať, zoznam bude narastať

Intenzívne pracujeme na “Často kladených otázkach” a chystáme návody vo forme eBooku, kde nájdete podrobný postup ako stavať dom “Krok za krokom”

Chystáme nové domy – menšie, praktickejšie

Áno, zo všetkých strán sú predpovede krízy, ale ľudia potrebujú bývať! Súčasná situácia prinúti ľudstvo prehodnotiť bývanie v uzatvorených komplexoch a bytoch, bez susedskej vzájomnosti a možnosti trávenia času vonku – v prírode a v záhradke. Skúšame chaty, chalupy u rodičov, vraciame sa k vidieckejšiemu životu. Predpokladáme preto, že dopyt po domoch vzrastie. A pretože má veľa rodín záhradu pri starom dome, ktorý nie je možné rekonštruovať s obmedzeným rozpočtom, pripravujeme domy do záhrad, na víkend, či trvalé bývanie. Predstavíme ich už v máji 2020.

Sťahujeme sa do väčších priestorov.

Rastieme a už dlhšiu dobu sme odkladali sťahovanie kvôli náporu práce. Využili sme tento čas, keď nemáme prakticky žiadne stretnutia v kancelárii a svojpomocne, pomalšie a po jednom sa presúvame do väčších priestorov.
Od 4.mája budeme v novom office pripravení na osobné stretnutia, ak budú povolené a vyžiada si ich situácia. V priestore budeme len dvaja ľudia (1 klient a jeden architekt/dizajnér) a k dispozícii sú hyg.priestory, dezinfekcie, rúška a miesto pre potrebný odstup. A samozrejme následné vydezinfikovanie priestoru pred ďalším stretnutím.

Ako si spoločne pomôžeme?

Aj keď intenzívnejšie pracujeme, snažíme sa a sme zodpovední, je jasné, že bez vás by sme ďalej nemohli fungovať a existovať. Preto je dôležité, aby sme boli v kontakte, minimálne rovnako, ako doposiaľ.

Dôležité je, nepodľahnúť panike a robiť skratové rozhodnutia. Ak nie ste si istý, aka bude vaša situácia o 2-3 mesiace, vo vašej práci, počkajte. Rozhodnutie, čo ďalej, môžete urobiť, keď budete mať jasno. Momentálne nehorí nič, všetko je trochu pribrzdené a bude sa pomaly rozbiehať. Aj Decodom a PSP Detva po zbrklých vyjadreniach prepúšťanie zrušili.

V prípade akýchkoľvek problémov s bankou, či stavebným úradom nás kontaktujte – spoločne budeme hľadať riešenie. Vieme stavbu preplánovať, počkať, akokoľvek spoločne riešiť aktuálnu situáciu.

Sme na trhu už 50 rokov, naša slovenská pobočka funguje 10 rokov. Zvládli sme zopár kríz aj výrazných zmien v spoločnosti, veríme, že spolu s Vami, zvládneme aj túto.

Ďakujeme za vašu dôveru a želáme pevné zdravie!

ModerneDomy.sk

Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
Fill out this field