Aké otázky sa pýtať na stavebnom úrade?

Chystáte sa stavať rodinný dom a našli ste konečne pozemok. Hm, ale čo teraz? Tak ako väčšina ľudí, aj vy máte nejaký vysnívaný dom. Alebo už aj presne viete čo by ste mali záujem na vybranom pozemku postaviť. Ale neviete či to bude možné. Ani my 😉 Ale vieme, aké otázky si pripraviť pre stavebný úrad!

Pripravili sme pre vás základné otázky pre stavebný úrad.

Nie každý pracovník na úrade je rovnako skúsený, nie každý má čas premýšľať, či vám ešte nezabudol niečo doplniť atď. Vždy preto pomôže, keď viete čo sa pýtať. Nasledujúce otázky si preto vytlačte, alebo si stiahnite dokument: „Otázky na stavebný úrad“ a zoberte si ho zo sebou, keď budete v obci na obhliadke pozemku.

Aké informácie získať ešte pred začatím stavby domu?

K stavebnému pozemku by ste mali už pri ponuke od predávajúceho list vlastníctva a aktuálnu snímku z katastrálnej mapy. Na základe nich si viete na stránke obecného úradu/stavebného úradu nájsť pozemok na územnom pláne a pozrieť si čo je plánované v danej lokalite. Dôležité sú budúce cesty, vodné toky, stavebná uzávera a pod.

Zároveň si preverte, či pozemok nemá nejakú „právnu vadu“ a či bude môcť byť vydané stavebné povolenie, zistite si kde sú najbližšie inžinierske siete a či prístupová cesta je verejná, alebo súkromná.

Stavebný pozemok by mal mať k dispozícii napojenie na inžinierske siete:

  • verejný vodovod,
  • kanalizáciu,
  • rozvod elektriky s dostatočnou kapacitou (min. 25A)
  • a prípadne rozvod plynu.

Dôležité informácie o miestnych regulatívoch pre zástavbu, ktoré potrebujete vedieť skôr ako začnete vyberať váš nový dom:

  • zastavanosť (určuje koľko % môže tvoriť zastavaná plocha domu z celkovej plochy pozemku),
  • odstupy od susedných pozemkov,
  • uličná čiara – existuje, ak áno, kde sa nachádza a aký typ objektu musí byť na čiare?,
  • sklon striech, orientácia hrebeňa strechy,
  • maximálna výška domu,
  • umiestnenie garáže (zvyčajne povolené iné odstupy od susedných pozemkov),
  • charakter zástavby,
  • umiestnenie vjazdu na pozemok a pod.

Neurobte rovnakú chybu

Všetky tieto požiadavky musí potom spĺňať projekt pre stavebné povolenie, preto si ich zistite čo najskôr. Nespoliehajte sa na to, že vedľa na pozemku stojí širší, alebo vyšší dom ako bude ten váš. Susedia nedodržali uličnú čiaru? Majú taký sklon strechy ako chcete aj vy? Hovoria vám, že to nemusíte riešiť? Bohužiaľ mali by ste.

Viete, že u nás v minulosti nefungovalo všetko tak ako má a často sa dočítate aj o stavbách bez povolenia, s dodatočnou legalizáciou a pod. Aj v prípade, že „sa predsa dobre poznáte“ so starostom, vyžiadajte si od stavebného úradu písomné potvrdenie, že môžete stavať taký dom ako chcete a osadený tak ako chcete – ideálne ak sa zastavíte u nás a naše architektky vám dom osadia na pozemok a urobia pohľady. Pri našich katalógových domoch túto službu robíme bezplatne.

Ak chcete postupovať štandardne, vyžiadajte si na stavebnom úrade územnoplánovaciu informáciu a stanovené regulatívy výstavby na pozemku a prineste ich k nám. Naši architekti vám následne upravia váš vysnívaný dom tak, aby ste stavebné povolenie dostali. Pri návrhu domu podľa vašich konkrétnych nárokov a predstav – individuálny návrh domu to robíme automaticky a pre náš katalógový projekt túto službu robíme bezplatne.

Po odsúhlasení typu domu a jeho osadenia na stavebnom úrade máme „schválený“ dom a môžeme začať riešiť dispozičné úpravy domu a pracovať na príprave projektovej dokumentácie na stavebné konanie.

Čo treba urobiť predtým? A čo následne?

Pozriete si prehľadný postup: Ako získať montovaný dom krok za krokom.

Pomôcky pre vás:

  1. Stiahnite si otázky pre stavebný úrad (PDF 207kB)
  2. Územné plány veľkého množstva obcí na Slovensku
  3. Stavebný zákon